Efficient power transfer, aerodynamics, and ultra-lightweight with an integrated design built for all-day speed.
With state-of-the-art hub-spoke technology and a new 40mm rim profile, it is the lightest wheel system ever developed by CADEX. Super Aero carbon spokes are seamlessly integrated into thin aero hub flanges to reduce weight and drag, while Dynamic Balanced Lacing technology sets the spokes at a wider brace angle to stabilize tension under force and improve power transfer. The 40mm-high carbon rims help keep the total weight down to just 1249 grams for the wheel set, and a wide 22.4mm hookless rim width provides better tire sidewall support and improved control.
Ultra-lightweight, high-strength CADEX Aero Carbon spokes minimize lateral flex for more efficient acceleration and climbing. The specially designed Aeroform offers best-in-class aerodynamics and superior stability in shifting winds.
Durable, ultra-hard CADEX ceramic bearings run 1.5x smoother than steel ball bearings, improving the overall efficiency of the wheel.
Optimized airflow from the tires to the rim improves aerodynamics and rim stability thanks to continuous carbon fiber flow compared to a hook rim.
CADEX Precision Reinforcement places high-strength carbon fibers only where they are needed, creating a strong, stiff structure with minimal weight.
Dynamic Balanced Lacing ensures that the spokes have the correct tension under dynamic load, as opposed to correct static spoke tension, which improves stiffness and power transfer.
Advanced carbon molding technology allows for fine surface treatment of the rims directly in the mold, eliminating the need for additional carbon treatment or decals.
One-piece aero hub and spoke design, where CADEX Super Aero carbon spokes are seamlessly connected directly to the aero hub flange, forming a one-piece structure with the hub. This integrated configuration hides the nipples in the rim while ensuring independent tension adjustment.
The precision-engineered 48-tooth ratchet hub with CADEX ratchet shaft spring provides ultra-fast engagement, reduces aerodynamic drag, and virtually eliminates bearing load, while ultra-smooth, low-friction CADEX ceramic bearings further reduce watt loss.
Scope of delivery:
| Product Name: | CADEX MAX 40 Tubeless Disc Rear Wheel - 28" | Carbon | Hookless | Centerlock - 12x142mm - Shimano HG / SRAM XDR |
| Manufacturer: | CADEX |
| Item Code: | CDX756775 |
| activity: | Cycling |
| material: | Carbon |
| usage bikesport: | Road Bike |
| hubs: | CADEX R3-C48 Ratchet Driver Centerlock |
| spokes: | Super Aero Carbon |
| rims: | CADEX Carbon |
| Number of Gears - rear: | 11, 12, 13 |
| wheel size: | 28" (622mm) |
| axle standard: | 12x142mm (RW) |
| Wheel version: | Rear Wheel, Rear Wheel < 700g, System Wheel |
| Freehub Body: | XDR (SRAM 12/13s Road), HG L (Shimano 11/12s Road) |
| braking system: | Centerlock/AFS |
| tire type: | Folding Tire, Tubeless Ready |
| ETRTO: | 22-622 |
| rim width: | 28mm |
| inner profile width: | 224mm |
| rim profile height: | 40mm |
| freehub system: | CADEX R3-C48 - Ratchet Driver |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| weight: | 680g |
| manufacturer item code: | 350000371 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Freewheel System: | Ratchet |
| GTINs: | 4713250056227 |
| Manufacturer page: | https://www.cadex-cycling.com/global |