With a weight of just 1000g, the Max Aero Disc integrates ultra-light carbon spokes with thin carbon hub flanges and a lightweight hookless rim, all hidden beneath sleek, ultra-thin CADEX 1K carbon aero covers. This design, which allows the spokes to continue to be tensioned independently, offers unmatched aerodynamic efficiency and control. Tested in race conditions by the pros of Team Jayco AlUla and Liv Jayco AlUla, it is the ultimate aerodynamic wheel system to help you shave seconds off your time in the most demanding time trials and triathlons and work toward new personal bests.
A high-quality carbon fiber weave with bundles of 1000 filaments woven in two directions for a smoother surface and lower weight.
Unique carbon spokes with a special aero design provide excellent aerodynamics and high crosswind stability with extremely low weight.
Durable, ultra-hard CADEX ceramic bearings run 1.5x smoother than steel ball bearings, improving the overall efficiency of the wheel.
Optimized airflow from the tires to the rim improves aerodynamics and rim stability thanks to continuous carbon fiber flow compared to a hook rim.
CADEX Precision Reinforcement places high-strength carbon fibers only where they are needed, creating a strong, stiff structure with minimal weight.
The precision-engineered CADEX R3-C40 Aero hub significantly reduces bearing load, and CADEX ceramic bearings generate 1.5 times less friction than steel bearings.
Dynamic Balanced Lacing ensures that the spokes have the correct tension under dynamic load, as opposed to correct static spoke tension, which improves stiffness and power transfer.
| Product Name: | CADEX Max Aero Disc Tubeless Rear Wheel - 28" | Carbon | Hookless | Centerlock - 12x142mm - Shimano HG / SRAM XDR |
| Manufacturer: | CADEX |
| Item Code: | CDX756778 |
| activity: | Cycling |
| material: | Carbon |
| usage bikesport: | Road Bike, Time Trial, Triathlon |
| hubs: | CADEX R3-C40 - Ratchet Driver - Centerlock |
| rims: | Ultralight 1K Carbon |
| Number of Gears - rear: | 11, 12, 13 |
| wheel size: | 28" (622mm) |
| axle standard: | 12x142mm (RW) |
| Wheel version: | Rear Wheel, Rear Wheel > 900g, System Wheel |
| Freehub Body: | XDR (SRAM 12/13s Road), HG L (Shimano 11/12s Road) |
| braking system: | Centerlock/AFS |
| tire type: | Folding Tire, Tubeless Ready, Tubeless UST |
| ETRTO: | 22-622 |
| rim width: | 28.4mm |
| inner profile width: | 22.4mm |
| wheel special features: | Disc Wheel |
| freehub system: | CADEX R3-C40 - Ratchet Driver |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| weight: | 1000g |
| manufacturer item code: | 350000419 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Weighed Version: | Shimano HG |
| Freewheel System: | Ratchet |
| GTINs: | 4713250069111 |
| Manufacturer page: | https://www.cadex-cycling.com/global |