Designed for rough roads, gravel tracks, and dirt trails, the CADEX AR 35 Disc wheel is ultra-lightweight for unmatched acceleration. The rim features a large internal width and hookless construction for maximum strength and superior handling. The innovative 60-tooth freewheel provides instant responsiveness. Ultra-light CADEX ceramic bearings ensure you get the most out of your energy from start to finish.
Optimized airflow from the tires to the rim improves aerodynamics and rim stability thanks to continuous carbon fiber flow compared to a hook rim.
Unique carbon spokes with a special aero design provide excellent aerodynamics and high crosswind stability with extremely low weight.
Dynamic Balanced Lacing ensures that the spokes have the correct tension under dynamic load, as opposed to correct static spoke tension, which improves stiffness and power transfer.
The anodized inner parts of the hub increase durability, and the newly designed dust cover ensures maximum longevity. The R-Drive freehub system offers 60-point ratchet teeth and an optimized spring design. The result is instant, efficient power transfer and uncompromising reliability.
High-strength carbon fibers and heat-resistant resins in the relevant areas of the rim ensure high stiffness while maintaining ride comfort and stability without adding weight.
| Product Name: | CADEX AR35 Disc Gravel Tubeless Rear Wheel - 28" | Carbon | Hookless | Centerlock - 12x142mm - SRAM XDR |
| Manufacturer: | CADEX |
| Item Code: | CDX756780 |
| activity: | Cycling |
| material: | Carbon |
| usage bikesport: | Road Bike, Allroad / Gravel |
| hubs: | CADEX R2-C60 |
| spokes: | CADEX Carbon |
| rims: | Carbon Hookless Clincher |
| Number of Gears - rear: | 12, 13 |
| wheel size: | 28" (622mm) |
| axle standard: | 12x142mm (RW) |
| Wheel version: | Rear Wheel, Rear Wheel 700-900g, System Wheel |
| Freehub Body: | XDR (SRAM 12/13s Road) |
| braking system: | Centerlock/AFS |
| tire type: | Wire Bead Tire, Folding Tire, Tubeless Ready, Tubeless UST |
| fitting tire dimensions: | 28-45mm |
| ETRTO: | 25-622 |
| rim width: | 31mm |
| inner profile width: | 25mm |
| rim profile height: | 35mm |
| nipples: | Aluminum |
| freehub system: | R-Drive DLC 60T |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| weight: | 736g |
| manufacturer item code: | 350000391 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Freewheel System: | Ratchet |
| GTINs: | 4713250063195 |
| Manufacturer page: | https://www.cadex-cycling.com/global |