The Pure 7" shorts made from recycled polyester with stretch are the perfect choice for warmer temperatures. These running shorts with side slits optimize freedom of movement without showing too much leg, whatever the terrain and whatever the pace. The cord strap ensures a custom fit, and thanks to the internal key pocket and two external pockets, your essentials are always within easy reach. The versatile Pure 7" Shorts are a hit both on and off the trail.
Soft, breathable material
Comfortable cord strap waistband
Side slits for optimal freedom of movement
2 front pockets
Internal key pocket
Material
90% polyester, 10% elastane
| Product Name: | La Sportiva Pure 7" Shorts Men - Night Sky/Chalk |
| Manufacturer: | La Sportiva |
| Item Code: | LSA758028 |
| Material: | 90% polyester, 10% elastane |
| compression: | no |
| seatpad: | no |
| activity: | Run, Trailrunning |
| gender: | men |
| textile fabric: | Synthetics, Recycled Fabrics |
| number of pockets: | 3 |
| Season: | Summer |
| fit: | regular |
| inseam length: | 18cm |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Spring/Summer |
| Color: | Blue |
| weight: | 115g |
| GTINs: | 8058428265275, 8058428265282, 8058428265299, 8058428265305 |
| Manufacturer page: | http://www.lasportiva.com/ |
In the following tables you will find information on the dress sizes of the manufacturer La Sportiva.
| International | S | M | L | XL | XXL |
|---|---|---|---|---|---|
| Germany | 46 | 48 | 50 | 52 | 54 |
| US | XS | S | M | L | XL |
| A. body height (cm) | 171 - 174 | 175 - 178 | 179 - 182 | 183 - 185 | 186 - 188 |
| B. chest (cm) | 92 - 96 | 97 - 101 | 102 - 106 | 107 - 111 | 112 - 116 |
| C. waist (cm) | 80 - 83 | 84 - 87 | 88 - 91 | 92 - 95 | 96 - 99 |
| D. hips (cm) | 95 - 98 | 99 - 102 | 103 - 106 | 107 - 110 | 111 - 114 |
| F. outseam (cm) | 103 - 104 | 105 - 106 | 107 - 108 | 109 - 110 | 111 - 112 |
International S Germany 46 US XS
International M Germany 48 US S
International L Germany 50 US M
International XL Germany 52 US L
International XXL Germany 54 US XL
| International | XS | S | M | L | XL |
|---|---|---|---|---|---|
| Germany | 34 | 36 | 38 | 40 | 42 |
| A. body height (cm) | 161 - 164 | 165 - 168 | 169 - 172 | 173 - 175 | 176 - 178 |
| B. chest (cm) | 85 - 88 | 89 - 92 | 93 - 96 | 97 - 100 | 101 - 104 |
| C. waist (cm) | 63 - 66 | 67 - 70 | 71 - 74 | 75 - 78 | 79 - 82 |
| D. hips (cm) | 92 - 95 | 96 - 99 | 100 - 103 | 104 - 107 | 108 - 111 |
| F. outseam (cm) | 95 - 97 | 98 - 100 | 101 - 103 | 104 - 105 | 106 - 107 |
International XS Germany 34
International S Germany 36
International M Germany 38
International L Germany 40
International XL Germany 42