Liquid chain wax, biodegradable according to the OECD 301B test.
The unique lubricating effect is achieved through additives such as tungsten disulfide (WS₂). Tungsten disulfide has an incredibly low coefficient of friction of 0.03—better than molybdenum, PTFE, or even wet ice on wet ice! Increases power transmission and reduces wear. Very low friction – effective over a wide temperature range from -270 °C to +650 °C.
Here’s how it works: Shake the r.s.p. Power Chain Wax well and apply it directly to the cleaned chain.
| Product Name: | r.s.p. Liquid Power Bio Chain Wax X29 - 50 ml |
| Manufacturer: | r.s.p. |
| Item Code: | RSP758911 |
| activity: | Cycling |
| Care & clean - Product type: | Wax |
| Workspace: | Chain |
| content: | 50ml |
| Model year: | 2026 |
| weight: | 62g |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 9120076110630 |