Red Oil is an extremely penetrating chain oil containing PTFE that demonstrates its outstanding properties particularly well in dry weather conditions. Red Oil’s unique lubricating effect ensures smooth operation of the chain and shifting. Dirt-repellent additives keep the chain clean and running smoothly.
Here’s how it works: Apply Red Oil directly to the cleaned chain and shifting mechanism. Now turn the crank 2–3 times, and you’re done.
| Product Name: | r.s.p. Red Oil Chain Oil - 250 ml |
| Manufacturer: | r.s.p. |
| Item Code: | RSP758912 |
| activity: | Cycling |
| Care & clean - Product type: | Oil |
| Workspace: | Chain |
| content: | 250ml |
| Model year: | 2026 |
| weight: | 250g |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 9120050150461 |