Slick Kick delivers speed and smoothness for your fork and rear shock on trails with the highest performance demands. The grease was developed in collaboration with innovative suspension manufacturers and the r.s.p. 4Cross team.
Here’s how it works: When servicing your rear shock and fork, apply Slick Kick generously to all moving parts and gaskets. Slick Kick delivers peak performance for your bicycle.
| Product Name: | r.s.p. Slick Kick - 8 g |
| Manufacturer: | r.s.p. |
| Item Code: | RSP758914 |
| activity: | Cycling |
| Care & clean - Product type: | Grease |
| Workspace: | Fork / Shock |
| content: | 8g |
| Model year: | 2026 |
| weight: | 8g |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 9120050156067 |