Air Fluid is a specialized lubricant designed for lubricating sliding surfaces and bearings in suspension forks and rear shocks. Air Fluid reduces friction, minimizes jerking, and protects against wear. Thanks to its additives, Air Fluid is highly resistant to aging, offers excellent rust protection, produces minimal foam, and exhibits good viscosity and temperature stability.
| Product Name: | r.s.p. Air Fluid Anti Friction Lube - 8 ml |
| Manufacturer: | r.s.p. |
| Item Code: | RSP758917 |
| activity: | Cycling |
| Care & clean - Product type: | Special Lubricants |
| Workspace: | Fork / Shock |
| content: | 8ml |
| Model year: | 2026 |
| weight: | 8g |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 9120050156074 |