No Stick Slip is a friction-reducing additive. It is added to the fork oil at a concentration of 3–5% and largely prevents stick-slip. No Stick Slip creates a stable and well-adhering lubricating film, even under high pressure. It is compatible with plastic and elastomer parts. No Stick Slip mixes particularly easily with r.s.p. Damp Champ.
| Product Name: | r.s.p. No Stick Slip Friction Reduce Additive - 8 ml |
| Manufacturer: | r.s.p. |
| Item Code: | RSP758918 |
| activity: | Cycling |
| Care & clean - Product type: | Special Lubricants |
| Workspace: | Fork / Shock |
| content: | 8ml |
| Model year: | 2026 |
| weight: | 8g |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 9120050156050 |