Air Fluid RS Dynamic Light is a specialized lubricant designed for lubricating sliding surfaces, bushings, and gaskets in select Rock Shox™ suspension forks (e.g., Pike, Revelation, Lyrik models...) and dropper seatposts.
Air Fluid RS Dynamic Light reduces friction, minimizes back-sliding, and protects against wear. Thanks to added additives, Air Fluid RS Dynamic Light is highly resistant to aging, offers excellent rust protection, produces minimal foam, and exhibits good viscosity and temperature stability.
| Product Name: | r.s.p. Air Fluid RS Dynamic Light Anti Friction Lube - 250 ml |
| Manufacturer: | r.s.p. |
| Item Code: | RSP758919 |
| activity: | Cycling |
| Care & clean - Product type: | Special Lubricants, Oil |
| Workspace: | Fork / Shock, Seatpost / Seattube |
| content: | 250ml |
| Model year: | 2026 |
| weight: | 250g |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 9120076116090 |