Air Fluid RS Dynamic Heavy is a specialized lubricant designed for lubricating sliding surfaces, bushings, and gaskets in select Rock Shox™ suspension forks (e.g., Rudy, SID, and SID SL models).
Air Fluid RS Dynamic Heavy reduces friction, minimizes stick-slip, and protects against wear. Thanks to added additives, Air Fluid RS Dynamic Heavy is highly resistant to aging, offers excellent rust protection, produces minimal foam, and exhibits good viscosity and temperature stability.
| Product Name: | r.s.p. Air Fluid RS Dynamic Heavy Anti Friction Lube - 250 ml |
| Manufacturer: | r.s.p. |
| Item Code: | RSP758920 |
| activity: | Cycling |
| Care & clean - Product type: | Special Lubricants, Oil |
| Workspace: | Fork / Shock |
| content: | 250ml |
| Model year: | 2026 |
| weight: | 250g |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 9120050156111 |