For creating professional-quality, burr-free end faces on cut-to-length tubes. After cutting, simply place the tool on the tube and turn until all burrs are removed.
Thanks to the well-thought-out design and precise construction, damage to the workpieces is prevented even under heavy loads. These characteristics make the effective Unior tools the right choice for craftsmen who need high-quality, durable tools with a long service life.
| Product Name: | Unior Bike Tools Internal - External Reamer - 363A |
| Manufacturer: | Unior Bike Tools |
| Item Code: | UBT759017 |
| activity: | Cycling |
| Workspace: | Universal |
| material: | Composite |
| tool type: | Cutting tools / thread cutter |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Red |
| weight: | 35g |
| manufacturer item code: | 363A |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 3838909262499 |
| Manufacturer page: | http://www.uniortools.com |