A reliable foundation for structured training and consistent effort. Designed for shape retention and targeted muscle support, these trousers are the top choice for your daily training, mile after mile. They are recommended for use with a Rapha base layer and the Women’s Pro Team Training Jersey in cool to warm weather (6–25 °C).
Single-density seat pad – Support and comfort without added bulk for long training rides.
Performance fabrics – With high stretch and excellent moisture management for the toughest rides
Lightweight straps – The mesh back panel and lightweight straps offer high breathability and help the body regulate temperature.
Optimized panel construction – Designed for a close-fitting silhouette that ensures a secure fit during training rides
Material
Main Material: 79% polyamide, 21% elastane
Straps: 89% polyester, 11% elastane
| Product Name: | Rapha Pro Team Training Bib Shorts Women - black/white |
| Manufacturer: | Rapha |
| Item Code: | RAH759075 |
| Material: | Main Material: 79% polyamide, 21% elastane Straps: 89% polyester, 11% elastane |
| compression: | no |
| seatpad: | yes |
| activity: | Cycling |
| gender: | women |
| usage bikesport: | Road Bike |
| textile fabric: | Synthetics, Recycled Fabrics |
| washability: | 30°C, do not iron, wash with similar colors, do not bleach |
| Season: | Summer |
| temperature range: | +25°C / +6°C |
| fit: | tight |
| seatpad name: | Single-Density |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Spring/Summer |
| Color: | Black |
| weight: | 320g |
| GTINs: | 5059526518709, 5059526518716, 5059526518723, 5059526518730 |
In the following tables you will find information on the dress sizes of the manufacturer Rapha.
| International | XS | S | M | L | XL | XXL |
|---|---|---|---|---|---|---|
| B. chest (cm) | 88 | 94 | 100 | 106 | 112 | 118 |
| C. waist (cm) | 72 | 78 | 84 | 90 | 96 | 102 |
| D. hips (cm) | 88 | 94 | 100 | 106 | 112 | 118 |
International XS
International S
International M
International L
International XL
International XXL
| International | XXS | XS | S | M | L | XL |
|---|---|---|---|---|---|---|
| B. chest (cm) | 78 | 83 | 88 | 93 | 98 | 103 |
| C. waist (cm) | 61 | 66 | 71 | 76 | 81 | 86 |
| D. hips (cm) | 86 | 91 | 96 | 101 | 106 | 111 |
International XXS
International XS
International S
International M
International L
International XL