The uquip CODY combines comfort, functionality, and stability—ideal for relaxing on the go
The uquip CODY is a comfortable folding chair designed for relaxation. It is nice and wide, and its round seat with padded edges offers plenty of room to lean back.
The wider feet prevent the chair from sinking into soft ground, while the sturdy steel frame and high-quality rip-stop polyester guarantee a weight capacity of up to 120 kg.
| Product Name: | Uquip Cody Folding Chair - petrol/grey |
| Manufacturer: | Uquip |
| Item Code: | UQP760050 |
| activity: | Outdoor |
| material: | Steel |
| max. load: | 120kg |
| packing size (l/w/h): | 950/230/230mm |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Blue |
| weight: | 5500g |
| manufacturer item code: | 244057 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 4250635616718 |
| Manufacturer page: | http://uquip.de/index.html |