A smart investment in the future! A practical, lightweight trekking backpack for kids that enhances their outdoor experience. The Birkebeiner Junior series consists of highly functional and lightweight backpacks for kids and teens. These backpacks feature the same high-quality features and materials as the adult models and are designed to help kids and teens enjoy the great outdoors.
| Product Name: | Bergans Birkebeiner Jr 18L Backpack Kids - black/dark shadow grey |
| Manufacturer: | Bergans |
| Item Code: | BGS760238 |
| gender: | kids |
| activity: | Outdoor, Trekking |
| dimensions (l/w/h): | 400/150/200mm |
| max. load: | 6kg |
| Volume: | 18l |
| textile fabric: | Synthetics |
| Access main compartment: | Top |
| Closure main compartment: | Zipper |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Spring/Summer |
| Color: | Black, Grey |
| weight: | 625g |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Sustainability: | bluesign® |
| Bag - Style: | Backpack |
| Bag - Purpose & Features : | Rain cover included |
| GTINs: | 7031582568766 |
| Manufacturer page: | http://bergans.de/ |