The Vengetind 15 is the perfect choice for fast-paced hikes and high-speed adventures. This technical, lightweight backpack features Bergans’ best-ventilated carrying system, making it comfortable to wear even during strenuous activities. The tensioned mesh back panel provides excellent ventilation, while the ventilated padding in the lower back area ensures extra comfort. The backpack is compatible with a hydration system and features attachment points for additional gear such as hiking poles. With mesh side bags, a large mesh front pocket, large webbing pockets (suitable for most cell phones) and an internal hydration pocket, the Vengetind 15 has everything you need to pack light and get moving quickly.
| Product Name: | Bergans Vengetind 15L S/M Backpack - dried sage |
| Manufacturer: | Bergans |
| Item Code: | BGS760241 |
| gender: | unisex |
| activity: | Outdoor, Hiking |
| dimensions (l/w/h): | 190/280/460mm |
| max. load: | 8kg |
| Volume: | 15l |
| textile fabric: | Synthetics |
| Access main compartment: | Top |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Spring/Summer |
| Color: | Green |
| weight: | 880g |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Weighed Version: | M/L |
| Sustainability: | bluesign® |
| Bag - Style: | Backpack |
| Bag - Purpose & Features : | Hydration system compatible |
| GTINs: | 7031582568704 |
| Manufacturer page: | http://bergans.de/ |