The Vengetind 25 is designed for anyone who loves fast-paced hikes and adventures. This high-performance all-around backpack features a unique carrying system with a tensioned mesh back panel for excellent ventilation. The ventilated padding in the lower back area and the elastic hip belt with plenty of freedom of movement ensure maximum comfort during your activities. The backpack with a hydration system is compatible and features attachment points for additional gear such as hiking poles. With mesh side bags, a large mesh front bag, large webbing pockets (suitable for most cell phones) and an internal hydration pocket, the Vengetind 25 is your perfect companion for fast and light adventures.
| Product Name: | Bergans Vengetind 25L S/M Backpack - dark shadow grey |
| Manufacturer: | Bergans |
| Item Code: | BGS760246 |
| gender: | unisex |
| activity: | Outdoor, Hiking |
| dimensions (l/w/h): | 280/300/500mm |
| max. load: | 8kg |
| Volume: | 25l |
| textile fabric: | Synthetics |
| Access main compartment: | Top |
| Closure main compartment: | Zipper |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Spring/Summer |
| Color: | Black, Grey |
| weight: | 1060g |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Weighed Version: | S/M |
| Sustainability: | bluesign® |
| Bag - Style: | Backpack |
| Bag - Purpose & Features : | Hydration system compatible |
| GTINs: | 7031582573951 |
| Manufacturer page: | http://bergans.de/ |