The Trailfin 3P Tent brings headspace and smart storage to life on the trail. A two-hub design pushes the walls outward to expand the floor plan, giving you more headroom and livable space without adding weight. Fin-shaped gear cubbies wing out for smart exterior storage, housing muddy boots and bulky packs outside your comfort zone. Short pole segments means they pack easily, while color-coded poles and clips simplify setup after long days on trail. With a freestanding design, fully taped rainfly, and included footprint, the Trailfin 3P is built for fast-and-light missions that don’t skimp on comfort. Whether you're setting out for a weekend hike to an alpine lake or a car camping road trip, this tent delivers enhanced livability, fast setup, and smart storage - everything you need for your next adventure.
| Product Name: | Marmot Trailfin 3P Tent - olive grove/nori |
| Manufacturer: | Marmot |
| Item Code: | MRM761464 |
| activity: | Outdoor, Hiking |
| gender: | unisex |
| packing size (l/w/h): | 500/190/190mm |
| Tent / Tarp / Hammock purpose: | Trekking, Hiking |
| Tent construction: | Dome |
| Number of persons: | 3 |
| tent minimum weight: | 2871g |
| entrances: | 2 |
| apses: | 2 |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Spring/Summer |
| Color: | Olive |
| weight: | 3312g |
| GTINs: | 195115378950 |
| Manufacturer page: | http://www.marmot.de |