Slide into a bag that measures up to your loftiest aspirations for comfort, warmth, and all-weather resilience. This super-lofty, synthetic mummy bag is purposefully constructed with 100% recycled mono-material fabrics and insulation. Light, plush, and packable with insulation that stays warm even when wet, this bag is your home away from home whether you're peeling it out of your pack on the trail or pulling it out of your trunk at the campground. The full-length left-side anti-snag zipper and additional short-right zipper let you control your comfort with precision and a cozy blanket-like feel - while the ISO tested temperature-rating means you can rest assured that your bag will hold up when temps hit freezing. Roomy footbox gives your feet room to relax and recharge while insulated draft tube ensures cold air can't drift in when you're drifting off. An internal stash pocket is ideal for your contact lenses or headlamp, while the included compression sack means you can cinch, stuff, and head out for the week or the weekend.
| Product Name: | Marmot Trestles Elite Eco 50 Short Synthetic Sleeping Bag - Zip left - cosmos red/steel onyx |
| Manufacturer: | Marmot |
| Item Code: | MRM761468 |
| activity: | Outdoor, Hiking |
| gender: | unisex |
| recommended body height: | 168cm |
| Season: | All Season |
| Sleeping bag version: | Synthetic fibre sleeping bag |
| insulation: | Synthetics |
| comfort temperature: | +9°C |
| temperature limit: | +5°C |
| extreme temperature: | -8°C |
| fill weight: | 340g |
| Sleeping bag features: | Zipper left, With neck collar, Mummy shape |
| Number of persons: | 1 |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Spring/Summer |
| Color: | Red |
| weight: | 692g |
| GTINs: | 195115409425 |
| Manufacturer page: | http://www.marmot.de |