Roll out the backcountry red carpet with a plush, roomy 650-fill down sleeping bag that packs small and opens into a big quilt. Wide mummy curves give you room to stretch out, roll around, and recharge in any position, anywhere - tent, hut, or van. Want more room to sprawl? The snag-free zipper wraps all the way down and around your feet to convert your bag into a quilt with extended blanket flaps for big comfort and a little taste of home. Light, durable ripstop shell with water-shedding DWR and Marmot Down Defender treatment keeps your bag lofty and warm, even if things get wet or humid.
| Product Name: | Marmot HiberNest 30 Short Down Sleeping Bag - Zip left - olive grove/nori |
| Manufacturer: | Marmot |
| Item Code: | MRM761473 |
| activity: | Outdoor, Hiking |
| gender: | unisex |
| recommended body height: | 168cm |
| Season: | All Season |
| Sleeping bag version: | Down Sleeping Bag |
| insulation: | Down |
| comfort temperature: | -2°C |
| temperature limit: | -8°C |
| extreme temperature: | -26°C |
| fill weight: | 468g |
| Sleeping bag features: | Zipper left, With neck collar, Mummy shape |
| Number of persons: | 1 |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Spring/Summer |
| Color: | Olive |
| weight: | 997g |
| Sustainability: | RDS - Responsible Down Standard |
| GTINs: | 195115379087 |
| Manufacturer page: | http://www.marmot.de |