Born from three forces of the frontier: the brother who dances with the wind, the one who moves weightless over mountains, and the one carved unbreakable from the earth. United, they form the all new BMC KAIUS 01 that carries speed, lightness, and strength into every wild mile. Gravel racing is faster, faster than ever and just keeps ratcheting up.
The latest generation brings unmatched speed, sensations like no other bike can provide, with the grip and control that is demanded by the best. This isn’t just an evolution of the original KAIUS, it’s the answer to every gravel racer’s wish.
Designed from day one for racing, the KAIUS 01 THREE is faster, more aero and more responsive than the competition. With a 7% aerodynamic gain at 40 km/h, this gravel race bike cuts through long headwinds and fast race sections with less effort. The 01 Premium Carbon frame provides serious power transfer while improved compliance, 51mm tire clearance and stability allow you to stay committed when the race heats up.
This build pairs the fastest BMC gravel platform with a SRAM Rival XPLR AXS groupset with direct mount rear derailleur for race-ready shifting and braking. Up front, BMC RSM01 integrated stem and HB D4 alloy bars create a dependable, clean cockpit. CG40 carbon wheels keep your KAIUS fast and in control.
| Product Name: | BMC KAIUS 01 THREE - Carbon Gravel Bike - 2027 - moss gold / carbon |
| Manufacturer: | BMC Bikes |
| Item Code: | BMC761478 |
| activity: | Cycling |
| gender: | men |
| material: | Carbon |
| usage bikesport: | Allroad / Gravel |
| chain: | SRAM Rival | CN-RIV-E1 |
| cassette: | SRAM Rival XPLR | CS-XG-1351-E1 |
| shifter: | SRAM Rival AXS | ED-RIV-E1 |
| rear derailleur: | SRAM Rival XPLR AXS | RD-RIV-1E-E1 |
| bottom bracket: | SRAM DUB T47 85.5 Road Wide | BB-DUB-T47-A1 |
| chainring ratio: | 42 |
| crankset: | SRAM Rival XPLR AXS Wide | FC-RIV-1W-E1 |
| brakes: | SRAM Rival AXS | 160/160mm |
| wheels: | CG 40 Carbon | Tubeless Ready |
| seat post model: | Teammachine SLR 01 Gen. 5 | 01 Premium Carbon Aero Shaped |
| saddle: | Fizik Vento Argo X5 | 140mm |
| bar tape: | BMC Tacky 3mm |
| handle bar: | BMC HB D4 03, 0, 12 | Alloy 6061 | Endurance Geometry | 125mm drop | 70mm reach | 12° flare |
| stem: | BMC RSM 01 | Integrated Cockpit System Technology |
| fork: | Kaius 01 Gen. 2 | 01 Premium Carbon | ICS Technology, |
| frame: | Kaius 01 Gen. 2 | 01 Premium Carbon | Aerocore Design |
| Shifting System (Manufacturer): | SRAM |
| gear ratio: | 10-46 |
| Shifting Type: | Chain - Electronical |
| brake type: | Disc Brake |
| wheel size: | 28" (622mm) |
| bike special accessories: | SRAM AXS charger | Aerocore Bottle Cages |
| seatpost: | Seatpost rigid |
| Rear Triangle: | Unsuspended |
| ASTM: | Category 2 |
| tires: | Continental Terra Competition Race Rapid | Tubeless | 45mm |
| max tire width: | 52mm |
| max. system weight: | 120kg |
| brake actuation: | Hydraulic |
| Model year: | 2027 |
| Color: | Black, Gold |
| fork construction: | Rigid Fork |
| weight: | 8300g |
| cable routing: | fully integrated |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Weighed Version: | 54 cm with all accessories |
| Product Series: | BMC - Kaius |
| Number of Gears: | 1 x 13 |
| Frame Shape: | Diamond |
| GTINs: | 7630906537053, 7630906537046, 7630906537039, 7630906537022, 7630906537015, 7630906537084 |
| Manufacturer page: | http://www.bmc-switzerland.com |