The BMC URS 01 LT TWO is for riders who treat rough terrain like an invitation, pairing the BMC 01 Premium Carbon layup with BMCs integrated suspension and a handpicked selection of Shimano’s burliest gravel-specific components that won’t flinch when the terrain gets rowdy.
With 20mm of Micro Travel Technology integrated into the fork and seatstays, this gravel bike encourages you to always choose the most fun line, letting the bike do exactly what it was engineered for: glide over the rough stuff.
Shimano’s GRX groupset keeps shifting smooth and braking efficient when the conditions decidedly aren’t, while the tubeless-ready GR650 wheels with 45 mm Continental Terra Adventure bring confidence to loose corners and bad ideas.
Add in on-frame storage, cargo mounts, integration and cockpit adjustability and you’ll realize this adventure gravel bike is way more prepared than you’ll ever be.
| Product Name: | BMC URS 01 LT TWO - Carbon Gravel Bike - 2027 - chameleon oil / black |
| Manufacturer: | BMC Bikes |
| Item Code: | BMC761520 |
| activity: | Cycling |
| gender: | men |
| material: | Carbon |
| usage bikesport: | Allroad / Gravel |
| chain: | Shimano CN-M6100 |
| cassette: | Shimano Deore CS-M6100-12 |
| shifter: | Shimano GRX BL-RX610 / ST-RX610 |
| rear derailleur: | Shimano GRX RD-RX822 |
| bottom bracket: | Shimano SM-BB72-41B | Pressfit |
| chainring ratio: | 38 |
| crankset: | Shimano GRX FC-RX610-1 |
| brakes: | Shimano GRX BR-RX410 | 180/160mm |
| wheels: | GR650 | Tubeless Ready | 26mm |
| seat post model: | URS 01 | 01 Premium Carbon D-Shaped |
| saddle: | Fizik Vento Argo X7 | 150mm |
| bar tape: | BMC Tacky 3mm |
| handle bar: | BMC HB D4 03, 0, 16 | Alloy 6061 | Gravel Geometry | 115mm drop | 70mm reach | 16° flare |
| stem: | BMC MSM |
| fork: | Micro Travel Technology | Premium Carbon Blades |
| frame: | URS 01 Gen. 2 | 01 Premium Carbon | Micro Travel Technology | Gravel+ Geometry |
| Shifting System (Manufacturer): | Shimano |
| gear ratio: | 10-51 |
| Shifting Type: | Chain - Mechanical |
| brake type: | Disc Brake |
| wheel size: | 28" (622mm) |
| bike special accessories: | X-Cages │Storage Pouch │Cargo Strap |
| seatpost: | Seatpost rigid |
| Rear Triangle: | Unsuspended |
| travel fork: | 20mm |
| ASTM: | Category 2 |
| tires: | Continental Terra Adventure Trail Grip | Tubeless | 45mm |
| max tire width: | 47mm |
| max. system weight: | 120kg |
| brake actuation: | Hydraulic |
| Model year: | 2027 |
| Color: | Brown |
| fork construction: | Single Shock |
| weight: | 11100g |
| cable routing: | internal |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Product Series: | BMC - URS |
| Number of Gears: | 1 x 12 |
| Frame Shape: | Diamond |
| GTINs: | 7630906535295, 7630906535288, 7630906535370, 7630906535462 |
| Manufacturer page: | http://www.bmc-switzerland.com |