The "
This product should be consumed as part of a varied and balanced diet and a healthy lifestyle. Packaged in a protective atmosphere. Store in a cool, dry place.
| Product Name: | Trek'N Eat Chicken Madras With Rice - Wetfood - 350g |
| Manufacturer: | Trek'N Eat |
| Item Code: | TNE761859 |
| Organic: | No |
| Food properties: | Carbohydrates, Protein |
| Mode of nutrition: | Lactose-free, Gluten-free, Nut free, Palm oil free, Soya free |
| taste: | Salty/Spicy |
| results in ready to use: | 350ml |
| nutrition type: | Main meal |
| content: | 350g |
| Model year: | 2026 |
| weight: | 350g |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 4015753999828 |
| Manufacturer page: | http://www.trekneat.com/ |
| List of Ingredients: | Long-grain rice and wild rice 34%, water, chicken 29%, raisins 6% (raisins and cottonseed oil), coconut milk (coconut, water, emulsifier: E-435), sunflower oil, curry 3.5%, salt, spices, and starch. May contain traces of gluten. |
| Nutritional Information: | Average nutritional values per 100 g: |