Orhi Dinamic Cargo combines all the innovations of Orhi Dinamic and also features two integrated side bags that increase functionality without compromising aerodynamics or fit. A perfect solution for riders who need extra storage space on long tours, bikepacking trips, or daily training without sacrificing performance.
Etxeondo Powersystem Dinamic
Adi - Seat Pad
Seamless, one-piece suspenders
Mesh insert at the back
Easy-access side bags
Loose fit
Seamless inner thigh area
Vinyl logo
UPF 50+ (UVA)
Material
53% polyamide, 42% elastane, 5% polyurethane
| Product Name: | Etxeondo Orhi Dinamic Cargo Bib Shorts Men - Black |
| Manufacturer: | Etxeondo |
| Item Code: | ETX763426 |
| Material: | 53% polyamide, 42% elastane, 5% polyurethane |
| compression: | yes |
| seatpad: | yes |
| activity: | Cycling |
| gender: | men |
| sun protection: | 50 |
| usage bikesport: | Road Bike |
| textile fabric: | Synthetics |
| technology: | Powersystem Dinamic |
| washability: | 30°C, no dryer, no frabic softeners, do not bleach |
| Season: | Summer |
| temperature range: | +38°C / +12°C |
| fit: | tight |
| seatpad name: | Adi |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Spring/Summer |
| Color: | Black |
| weight: | 192g |
| GTINs: | 8435733680212, 8435733680229, 8435733680236, 8435733680243 |
| Manufacturer page: | http://www.etxeondo.com/ |
In the following tables you will find information on the dress sizes of the manufacturer Etxeondo.
| International | XS | S | M | L | XL | XXL | 3XL |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| B. chest (cm) | 86 - 91 | 91 - 96 | 96 - 101 | 101 - 106 | 106 - 111 | 111 - 116 | 116 - 121 |
International XS
International S
International M
International L
International XL
International XXL
International 3XL
| International | XS | S | M | L | XL | XXL | 3XL |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| C. waist (cm) | 71 | 76 | 81 | 86 | 91 | 96 | 101 |
International XS
International S
International M
International L
International XL
International XXL
International 3XL
| International | XXS | XS | S | M | L | XL | XXL |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| B. chest (cm) | 76 - 81 | 81 - 86 | 86 - 91 | 91 - 96 | 96 - 101 | 101 - 106 | 106 - 111 |
International XXS
International XS
International S
International M
International L
International XL
International XXL
| International | XXS | XS | S | M | L | XL | XXL |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| C. waist (cm) | 56 | 61 | 66 | 71 | 76 | 81 | 86 |
International XXS
International XS
International S
International M
International L
International XL
International XXL