Schwalbe AIR PLUS bicycle tube No. 17-AP. Suitable for bicycle tires of size 28 inches (ETRTO 37→47-622, 40-635). Retains air even longer thanks to thicker walls. Less frequent re-inflation is required. Also offers above-average protection against punctures.
| Product Name: | Schwalbe Air Plus Inner Tube - No. 17-AP | 28" - 37/47-622/635 | SV 40mm |
| Manufacturer: | Schwalbe |
| Item Code: | SWA763761 |
| activity: | Cycling |
| wheel size: | 28" (622mm) |
| tire width: | 37mm, 38mm, 39mm, 40mm, 41mm, 42mm, 43mm, 44mm, 45mm, 46mm, 47mm |
| inner tube material: | Butyl Rubber |
| Valve Type: | Presta (Sclaverand) |
| Model year: | 2026 |
| weight: | 270g |
| manufacturer item code: | 10463433 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Product Series: | Schwalbe - Air Plus |
| GTINs: | 4026495932424 |
| Manufacturer page: | http://www.schwalbe.com |