Schwalbe Standard Bicycle Tube No. 1S. For bicycle tires in the size 12 inches (ETRTO 32→40-203). Retains air for an exceptionally long length. Thanks to top-quality materials and uniform wall thickness. Maximum reliability, proven millions of times over.
| Product Name: | Schwalbe Inner Tube - No. 1S | 12" - 32/40-203 | AV 40mm |
| Manufacturer: | Schwalbe |
| Item Code: | SWA763773 |
| activity: | Cycling |
| wheel size: | 12" (203mm) |
| tire width: | 32mm, 33mm, 34mm, 35mm, 36mm, 37mm, 38mm, 39mm, 40mm |
| inner tube material: | Butyl Rubber |
| Valve Type: | Schrader (Auto) |
| Model year: | 2026 |
| weight: | 61g |
| manufacturer item code: | 10461820 |
| GTINs: | 4026495906111 |
| Manufacturer page: | http://www.schwalbe.com |