Schwalbe Standard Bicycle Inner Tube No. 7XXL. For bicycle tires in size 20" (ETRTO 90→120-406). The Schwalbe inner tube specifically designed for fat bikes, with enormous volume. For fat bike tires up to 120 mm wide. Retains air for an exceptionally long time. Thanks to top-quality materials and uniform wall thickness. Maximum reliability, proven millions of times over.
| Product Name: | Schwalbe Inner Tube - No. 7XXL - 20" - 90/120-406 | AV 40mm |
| Manufacturer: | Schwalbe |
| Item Code: | SWA763785 |
| activity: | Cycling |
| usage bikesport: | MTB, Cargo Bike |
| wheel size: | 20" (406mm) |
| tire width: | 3.70", 3.80", 4.00", 4.50", 4.80", 3.50", 4.20", 4.60", 4.70", 4.40", 4.30" |
| inner tube material: | Butyl Rubber |
| Valve Type: | Schrader (Auto) |
| Model year: | 2026 |
| weight: | 310g |
| manufacturer item code: | 10464930 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 4026495960205 |
| Manufacturer page: | http://www.schwalbe.com |