The UFO TECH Bearing Cleaner is non-toxic and biodegradable effective cleaning solution designed to remove grease, dirt, and contamination from high‑performance bearings.
It prepares the bearing for fresh oil or grease, ensuring smooth operation, long service life, and consistent performance.
| Product Name: | CeramicSpeed UFO Tech Bearing Cleaner - 100ml |
| Manufacturer: | CeramicSpeed |
| Item Code: | CSP764071 |
| activity: | Cycling |
| Care & clean - Product type: | Solution |
| Workspace: | Bearings |
| content: | 100ml |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| weight: | 110g |
| manufacturer item code: | 116265 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 5711050150465 |