Maximize your performance and the longevity of your CeramicSpeed pulley wheels with this special oil for pulley maintenance.
Remember to add oil on the outside of the bearing seal after riding in wet conditions or washing your bike. If you are riding in harsh and wet conditions, it is recommended that you choose the All Round Grease instead and grease your bearings from time to time.
When using the oil for maintenance, the recommended dose is 1-2 drops. The UFO TECH pulley wheel oil is PFAS-free.
May be fatal if swallowed and enters airways.
Harmful to aquatic life with long lasting effects.
| Product Name: | CeramicSpeed UFO Tech Pulley Wheel Oil - 15ml |
| Manufacturer: | CeramicSpeed |
| Item Code: | CSP764077 |
| activity: | Cycling |
| Care & clean - Product type: | Special Lubricants |
| content: | 15ml |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| weight: | 15g |
| manufacturer item code: | 116266 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 5711050150472 |