The high-quality M30 bottom brackets from Praxis Works are designed for the respective crank shafts with a 30 mm diameter on the drive side and a 28 mm diameter on the non-drive side. While the use of heat-treated aluminum for the bearing cups ensures greater durability, a waved washer on the drive side ensures the correct bearing preload.
Version with ceramic ball bearings for road bike frames with BBright bottom bracket shells.
| Product Name: | Praxis Works Bottom Bracket - Ceramic | M30 | BBright (Road) | PF46-79-M30 |
| Manufacturer: | Praxis Works |
| Item Code: | PWO765651 |
| activity: | Cycling |
| usage bikesport: | Road Bike |
| bottom bracket type: | Pressfit |
| bottom bracket axle profile: | M30 - 28/30mm Hollow Shaft |
| bottom bracket case width: | 79mm |
| bottom bracket construction: | Bottom Bracket Cups |
| case diameter: | 46mm |
| Model year: | 2026 |
| weight: | 130g |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 850033390414 |
| Manufacturer page: | http://www.praxiscycles.com/ |