The same classic mat with a refreshed look and greater sustainability—the updated Trail Pro offers exceptional comfort, year-round warmth, and Therm-a-Rest’s legendary support. The self-inflating foam is 3 inches thick and features a StrataCore construction with the best warmth-to-weight ratio of any self-inflating foam mat. With an R-value of 4.4, this sleeping mat is suitable for outdoor adventures in all seasons. The versatile, self-inflating sleeping mat features a high-quality WingLock valve, which allows the mat to inflate three times faster than with the classic valve thanks to its larger opening and one-way inflation.
scope of delivery:
1 Therm-a-Rest Trail Pro sleeping mat including stuff sack
| Product Name: | Therm-a-Rest Trail Pro Sleeping Mat - Large - Tide |
| Manufacturer: | Therm-a-Rest |
| Item Code: | TAR765683 |
| activity: | Outdoor |
| gender: | unisex |
| dimensions (l/w/h): | 1960/630/76mm |
| packing size (l/w/h): | 330/230/230mm |
| Season: | All Season |
| thermal resistance (R-value): | 4.4 |
| Number of persons: | 1 |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Blue |
| weight: | 1110g |
| Sleeping pad version: | Sleeping pad, Self-inflating |
| GTINs: | 40818143896 |