The classic MAX-sized mat, featuring a particularity of an extra-large sleeping surface, a refreshed look, and more sustainable materials, offers exceptional comfort, year-round warmth, and the legendary support of Therm-a-Rest. The self-inflating foam is 7.6 cm thick and features a StrataCore construction, delivering the best warmth-to-weight ratio of any self-inflating foam mat. Thanks to its R-value of 4.4, this sleeping mat is suitable for outdoor adventures in all seasons. It features a high-quality WingLock valve, which allows the mat to inflate three times faster than with a classic valve thanks to its larger opening and one-way inflation.
scope of delivery:
1 Therm-a-Rest Trail Pro sleeping mat including stuff sack
| Product Name: | Therm-a-Rest Trail Pro MAX Sleeping Mat - Regular Wide - Tide |
| Manufacturer: | Therm-a-Rest |
| Item Code: | TAR765684 |
| activity: | Outdoor |
| gender: | unisex |
| dimensions (l/w/h): | 1830/650/76mm |
| packing size (l/w/h): | 330/230/230mm |
| Season: | All Season |
| thermal resistance (R-value): | 4.4 |
| Number of persons: | 1 |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Blue |
| weight: | 1160g |
| manufacturer item code: | 14162 |
| Sleeping pad version: | Sleeping pad, Self-inflating |
| GTINs: | 40818141625 |