The Deflector FM40 fender can be mounted on the suspension fork of mountain bikes or electric bikes to effectively protect the bike and rider from water and mud splashes. The rubberized Velcro straps make installation easy, effective, and universal. The sleek, understated design blends perfectly with the bike’s aesthetics. The Deflector FM40 is suitable for extra-wide tires up to 3.0". It is made of durable technical plastic. The side panels provide unique protection for the fork legs against dirt. Thanks to its length and stability, you can ride with confidence in any riding style and any weather.
With an adapter for forks featuring a threaded steerer tube, the fender can also be permanently mounted. Two adapter models are available separately: the FZ01, compatible with Fox 32, 34, 36, 38, 40 (2021), AWL, Öhlins, SR Suntour, and Marzocchi (with Fox suspension), and the RZ01 for RockShox Zeb, Domain (2021), and Lyrik, Pike (from 2023), AWL, Recon 35 Gold RL, Silver R, and TK.
| Product Name: | Zéfal Deflector FM40 MTB Mudguard |
| Manufacturer: | Zéfal |
| Item Code: | ZEF765982 |
| activity: | Cycling |
| material: | Composite |
| dimensions (l/w/h): | 560/90/170mm |
| usage bikesport: | MTB |
| wheel size: | 27,5" / 650B (584mm), 28" (622mm), 29" (622mm) |
| Fender mounting position: | Fork |
| Fender style: | # Front, Quick release / hook & loop fastener |
| fitting tire dimensions: | 76mm |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Black |
| weight: | 156g |
| manufacturer item code: | 2504 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 3420586603421 |
| Manufacturer page: | http://www.zefal.com |