For ultimate comfort in the backcountry and beyond: The innovative two-piece design of the Circle Back™ combines a high-quality, soft outer material with an inner air chamber, ensuring warmth, reliability, and comfort on all your adventures. Thanks to materials sourced with sustainability in mind that are fully recyclable, you’ll keep coming back to this sleeping mat - and feel good about it!
| Product Name: | Big Agnes Circle Back Insulated Air Pad Wide Long - shadow/warm olive |
| Manufacturer: | Big Agnes |
| Item Code: | BAG766494 |
| activity: | Outdoor |
| gender: | unisex |
| dimensions (l/w/h): | 1980/640/110mm |
| packing size (l/w/h): | 360/150/150mm |
| thermal resistance (R-value): | 4.7 |
| Number of persons: | 1 |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Grey, Yellow |
| weight: | 1020g |
| manufacturer item code: | PCBWL23 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Sleeping pad version: | Sleeping pad |
| GTINs: | 841487144821 |
| Manufacturer page: | www.bigagnes.com |