The main light has two LEDs with a maximum light output of 400 lumens and different lens angles for better visibility. (Maximum visibility 3000 meters)
Projects a red 360° warning light to ensure all-round visibility and make you safer on the road
Increase safety with superior 360° visibility that allows other road users to see you from the side.
Reliably detects your movement and brightens as soon as you brake.
Be seen day and night. The light sensor detects the ambient conditions in real time and automatically adjusts the brightness. The warning light is controlled by the light sensor and is switched off during the day.
| Product Name: | Magicshine SeeMee 400 Rear Light - black |
| Manufacturer: | Magicshine |
| Item Code: | MSH766620 |
| StVZO legal (German Road Traffic Licensing Regulations): | no |
| activity: | Cycling |
| material: | Aluminium |
| dimensions (l/w/h): | 64/32/35mm |
| IP rating: | IPX6 |
| transmission standard: | ANT+ |
| Battery Type: | integrated Battery |
| maximum runtime: | 100h |
| mounting location: | Seat Post, Saddle |
| max. luminous flux: | 400lm |
| maximum throw: | 3000m |
| Bike light version: | Rear Light |
| Power supply: | (Rechargeable) Battery |
| Bike light properties: | Recharges via USB, Daytime Light, Brake light, Rechargeable |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| weight: | 80g |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 6970823656231 |
| Manufacturer page: | https://www.magicshinelights.at |