Unparalleled XC performance in a 34 mm full-size chassis designed for travel up to 130 mm. This is the 34 SL suspension fork from FOX, engineered to excel on both the most technical cross country courses in the World Cup as well as the toughest
As a representative of the
| Product Name: | FOX 34 SL Suspension Fork - Factory | FLOAT | GRIP X - 29" | 130mm | 15x110mm - Shiny Black |
| Manufacturer: | FOX Factory |
| Item Code: | FOX766721 |
| activity: | Cycling |
| usage bikesport: | MTB, Cross Country, Trail |
| brake type: | Disc Brake |
| wheel size: | 29" (622mm) |
| travel fork: | 130mm |
| axle standard: | 15x110mm Boost (FW) |
| Rear Shock/Spring Version: | Air Spring |
| Fork/Shock Adjustability: | Compression High + Low Speed, Rebound, Lockout |
| stanchion diameter: | 34mm |
| suspension: | FLOAT EVOL |
| damping: | GRIP X |
| fork offset: | 44mm |
| disc brake mount: | PM (6") 160mm, Postmount |
| steerer material: | Aluminium |
| Model year: | 2027 |
| Color: | Black, Gold |
| fork construction: | Classic Suspension Fork |
| manufacturer item code: | 910-21-448 |
| Steerer Tube Ø - Top: | 1 1/8“ |
| Steerer Tube Ø - Bottom: | 1 1/2“ |
| GTINs: | 821973526317 |
| Manufacturer page: | http://www.ridefox.com |