The Outwell Caldera Lux XL sleeping bag is designed for ultimate comfort with its more generous fit, making it ideal for families and casual campers seeking a restful night's sleep. Made with a super soft polyester shell and down-like hollow fiber filling, this sleeping bag offers a luxurious feel.
Its features include a built-in removable pillow, a comfortable hood, and a full-length zip baffle designed for warmth retention. A unique V-shaped stitching pattern enhances insulation, while the easy glide zip system ensures a smooth opening and closing. An inside pocket provides secure storage for small essentials, and the cap compression sack makes packing straightforward.
One Layer
One layer of synthetic insulation is perfect for sleeping bags designed for warm conditions.
Isofill Premium
High quality Outwell insulation of highly siliconised, fine hollow-fibres for extra soft feel and a great insulation.
Heavy-duty zippers
The heavy-duty zippers manufactured to Outwells own specifications ensure ease of use and reliability with little wear over extended periods.
Liner attachment points
Sleeping bag attachment loop and liner snap closure fastening keep a liner securely in place during the night.
Cap compression sack
Sleeping bag storage sack features compression straps connected to an end cap to reduce the bulk of larger sleeping bags.
2-3 seasons
For use from spring to autumn.
The zipper is located on the left side of the sleeping bag.
| Product Name: | Outwell Caldera Lux XL Sleeping Bag - Zipper left - green |
| Manufacturer: | Outwell |
| Item Code: | OWL766769 |
| activity: | Outdoor |
| gender: | women, men, unisex |
| dimensions (l/w/h): | 2200/1000/100mm |
| recommended body height: | 190cm |
| packing size (l/w/h): | 340/220/220mm |
| Season: | Spring/Autumn |
| Sleeping bag version: | Synthetic fibre sleeping bag |
| insulation: | Synthetics |
| comfort temperature: | +8°C |
| temperature limit: | +4°C |
| extreme temperature: | -10°C |
| Sleeping bag features: | Zipper left, Without neck collar, Rectangular shape |
| Number of persons: | 1, 1 - 2 |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Green |
| weight: | 2150g |
| manufacturer item code: | 230495 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 5709388158567 |
| Manufacturer page: | http://www.outwell.com/de-DE |