Its compact pack size makes it easy to transport, while the super soft polyester shell and down-like hollow fiber filling provide a luxurious sleeping experience. Featuring a built-in removable pillow, comfort hood, and an easy glide zip system, this sleeping bag prioritizes functionality. The unique V-shaped stitching pattern and full-length zip baffle enhance warmth and insulation, ensuring a restful night.
One Layer
One layer of synthetic insulation is perfect for sleeping bags designed for warm conditions.
Isofill Premium
High quality Outwell insulation of highly siliconised, fine hollow-fibres for extra soft feel and a great insulation.
Heavy-duty zippers
The heavy-duty zippers manufactured to Outwells own specifications ensure ease of use and reliability with little wear over extended periods.
Liner attachment points
Sleeping bag attachment loop and liner snap closure fastening keep a liner securely in place during the night.
Cap compression sack
Sleeping bag storage sack features compression straps connected to an end cap to reduce the bulk of larger sleeping bags.
1-2 seasons
For use from late spring to early autumn.
The zipper is located on the left side of the sleeping bag.
| Product Name: | Outwell Caldera Prime Sleeping Bag - Zipper left - blue |
| Manufacturer: | Outwell |
| Item Code: | OWL766770 |
| activity: | Outdoor |
| gender: | women, men, unisex |
| dimensions (l/w/h): | 2200/800/100mm |
| recommended body height: | 190cm |
| packing size (l/w/h): | 170/180/180mm |
| Season: | Summer |
| Sleeping bag version: | Synthetic fibre sleeping bag |
| insulation: | Synthetics |
| comfort temperature: | +13°C |
| temperature limit: | +9°C |
| extreme temperature: | -2°C |
| Sleeping bag features: | Zipper left, Without neck collar, Rectangular shape |
| Number of persons: | 1 |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Blue |
| weight: | 1100g |
| manufacturer item code: | 230493 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 5709388158543 |
| Manufacturer page: | http://www.outwell.com/de-DE |