The Caldera Supreme sleeping bag is featuring a built-in removable pillow and a super soft polyester shell. Ideal for families and casual campers, this sleeping bag gives a luxurious feel with down-like hollow fiber filling. The easy glide zip system and full-length zip baffle enhance usability, while the unique V-shaped stitching pattern and comfort hood provide additional warmth. Plus, the inside pocket keeps your essentials secure.
Two Layer Offset
Two layers of synthetic insulation are used and offset to cover seams for enhanced insulation by minimising cold spots.
Isofill Premium
High quality Outwell insulation of highly siliconised, fine hollow-fibres for extra soft feel and a great insulation.
Heavy-duty zippers
The heavy-duty zippers manufactured to Outwells own specifications ensure ease of use and reliability with little wear over extended periods.
Liner attachment points
Sleeping bag attachment loop and liner snap closure fastening keep a liner securely in place during the night.
Cap compression sack
Sleeping bag storage sack features compression straps connected to an end cap to reduce the bulk of larger sleeping bags.
3 seasons
For use from spring to autumn.
The zipper is located on the left side of the sleeping bag.
| Product Name: | Outwell Caldera Supreme Sleeping Bag - Zipper left - black |
| Manufacturer: | Outwell |
| Item Code: | OWL766771 |
| activity: | Outdoor |
| gender: | women, men, unisex |
| dimensions (l/w/h): | 2200/800/100mm |
| recommended body height: | 190cm |
| packing size (l/w/h): | 210/250/250mm |
| Season: | Spring/Autumn |
| Sleeping bag version: | Synthetic fibre sleeping bag |
| insulation: | Synthetics |
| comfort temperature: | +5°C |
| temperature limit: | -1°C |
| extreme temperature: | -16°C |
| Sleeping bag features: | Zipper left, Without neck collar, Rectangular shape |
| Number of persons: | 1 |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| weight: | 1600g |
| manufacturer item code: | 230496 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 5709388158574 |
| Manufacturer page: | http://www.outwell.com/de-DE |