The Outwell Contour Junior packs all the impressive features of the adult version into a smaller size for comfier kids. Its innovative reversible design lets you adjust the temperature rating, while a built-in removable pillow enhances sleeping comfort. Ideal for summer family holidays.
Double-layer construction
Two layers of synthetic insulating material are offset against each other in such a way that they cover each other's seams and thus store heat even better.
Isofill
Silicone-coated hollow fibers provide optimum warmth and insulation.
Heavy duty zippers
Made to Outwell's specifications, the heavy-duty zippers ensure ease of use and low wear over a long period of time. 2-way zipper.
Compression stuff sack
Minimal pack size.
2 seasons
For use from late spring to early autumn. Adapts to different temperature ranges.
The zipper is attached to the left side of the sleeping bag, cover for the entire zipper
| Product Name: | Outwell Contour Junior Sleeping Bag - Zipper left - blue |
| Manufacturer: | Outwell |
| Item Code: | OWL766783 |
| activity: | Outdoor |
| gender: | kids |
| dimensions (l/w/h): | 1700/700/100mm |
| recommended body height: | 140cm |
| packing size (l/w/h): | 360/210/210mm |
| Season: | Summer |
| Sleeping bag version: | Synthetic fibre sleeping bag |
| insulation: | Synthetics |
| fill weight: | 650g |
| Sleeping bag features: | Zipper left, Without neck collar, Rectangular shape |
| Number of persons: | 1 |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Blue |
| weight: | 1100g |
| manufacturer item code: | 230515 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 5709388159038 |
| Manufacturer page: | http://www.outwell.com/de-DE |