The Outwell Merapi Pro Duo Deluxe features large, removable enamel-coated pot supports, powerful stainless steel burners, and uses EN417 threaded self-sealing gas cartridges. Each burner has individual piezo ignition and a regulator for precise heat control. The foldable legs provide extra workspace and a more comfortable working height. The design includes integrated storage for the regulator and hose, as well as a robust lid with built-in wind protection. The included lightweight, ribbed aluminium grill plate with ceramic coating makes it easy to prepare healthier grilled meals with perfect sear lines on meat, fish, chicken, and vegetables.
| Product Name: | Outwell Merapi Pro Duo Deluxe Stove Burner - silver grey |
| Manufacturer: | Outwell |
| Item Code: | OWL766804 |
| activity: | Outdoor |
| material: | Steel, Stainless Steel |
| dimensions (l/w/h): | 550/320/95mm |
| stove version: | Stove with external Gas |
| fuel: | Gas |
| stove connector: | Screw Cartridge |
| stove power: | 3000W |
| fuel consumption: | 218g/h |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Grey |
| weight: | 5100g |
| manufacturer item code: | 651270 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 5709388147400 |
| Manufacturer page: | http://www.outwell.com/de-DE |