Designed to attach seamlessly to wind-out awnings, it caters to taller vehicles like Ducato and Sprinter, making it perfect for those who prioritize ease of setup. Constructed from durable Outtex® 4000 Select polyester with a hydrostatic head of 4000 mm, this awning room offers excellent protection and UV resistance (UPF 30+).
The compact pack size ensures easy transport, while large tinted side windows enhance natural light. Effortlessly set up with pre-attached luminous guylines and included roof rafter poles, the Sideroads provides a functional and welcoming environment for your outdoor lifestyle.
Outtex® 4000 Select
Outtex® 4000 Select is a hard-wearing, high-quality material made from pure polyester and offers all the essential properties that campers expect for everyday life on the campsite. It is flame-retardant and has a PU coating that provides a water column of 4,000 mm.
Flame retardant
Material complies with the latest guidelines for tent materials
Taped seams
Additional protection for all seams, the adhesive tape prevents water from penetrating.
Dual beading
Provides a matching option for all campervan awning slats, 5 mm and 7 mm.
Tinted windows
Tinted windows that provide protection from the sun and privacy.
Curtains with fixed points
Curtains with fixed points
Folding side panels
The improved canopy features fold-down side panels that provide protection from side winds or can be rolled back to provide a better view.
Outwell Guyline Retainer System
The simple, effective and ingenious system prevents guylines from tangling when packing.
Dry zip system
Taped zip seams ensure watertight performance.
Fits awnings with a depth of 250 cm and a length of 375 cm or more. Typically fitted to vehicles such as: Fiat Ducato, Citroën Jumper/Relay, Peugeot Boxer, Opel/Vauxhall Movano, Mercedes-Benz Sprinter, VW Crafter, MAN TGE, Toyota ProAce Max, Iveco SuperJolly, or similar. Suitable for H2 height and L2, L3 and L4 lengths on the vehicles listed above.
| Product Name: | Outwell Sideroads Awning Room - grey |
| Manufacturer: | Outwell |
| Item Code: | OWL766809 |
| activity: | Outdoor |
| dimensions (l/w/h): | 3600/2400/2450mm |
| packing size (l/w/h): | 720/260/260mm |
| water column: | 4000mm |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Grey |
| weight: | 7700g |
| manufacturer item code: | 111573 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 5709388159625 |
| Manufacturer page: | http://www.outwell.com/de-DE |