The pinnacle of light and stable self-inflating comfort paired with unrivaled warmth.
For lightweight self-inflating support, the ProLite Apex brings packable performance and legendary Therm-a-Rest support. The self-inflating foam measures 5 cm and features our StrataCore construction, a design that provides the best warmth-to-weight ratio of any self-inflating foam construction. The ProLite Apex 3.8 R-value allows adventurers to stave off the cold during three-season pursuits. The packable self-inflating pad features the high-performance WingLock valve, which has three-times the airflow rate of the classic valve thanks to a larger opening and one-way inflation. Like all Therm-a-Rest pads, the ProLite Apex is made in market to ensure quality and minimize environmental impact. The pad includes a compact stuff sack.
| Product Name: | Therm-a-Rest ProLite Apex Sleeping Pad - Regular Wide - Heat Wave |
| Manufacturer: | Therm-a-Rest |
| Item Code: | TAR766903 |
| activity: | Outdoor |
| gender: | unisex |
| dimensions (l/w/h): | 1830/640/50mm |
| packing size (l/w/h): | 330/180/180mm |
| Season: | Spring/Autumn |
| thermal resistance (R-value): | 3.8 |
| Number of persons: | 1 |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Red |
| weight: | 790g |
| manufacturer item code: | 14252 |
| Sleeping pad version: | Sleeping pad, Self-inflating |
| GTINs: | 40818142523 |