For maximum comfort in all the right places, the LuxuryMap sleeping pad uses pressure mapping technology to provide thoughtful support at camp. 7.6 cm provides generous comfort, while the high-quality foam with an R-value of 6.0 protects against the cold. The soft, stretchy outer fabric provides a luxurious sleeping surface. The particularly comfortable, self-inflating sleeping pad features the easy-to-use TwinLock valve, which allows the sleeping pad to inflate three times faster and deflate five times faster. The sleeping pad comes with a pack sack that can be taken anywhere.
| Product Name: | Therm-a-Rest LuxuryMap Mattress Sleeping Pad - Large - Poseidon Blue |
| Manufacturer: | Therm-a-Rest |
| Item Code: | TAR766912 |
| activity: | Outdoor |
| gender: | unisex |
| dimensions (l/w/h): | 1960/640/76mm |
| packing size (l/w/h): | 660/240/240mm |
| Season: | All Season |
| thermal resistance (R-value): | 6 |
| Number of persons: | 1 |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Blue |
| weight: | 1900g |
| manufacturer item code: | 14028 |
| Sleeping pad version: | Sleeping pad, Self-inflating |
| GTINs: | 40818140284 |