All car camping enthusiasts will appreciate the luxurious features of the large BaseCamp mat. This warm and comfortable mat has a 5 cm high, self-inflating foam with an R-value of 6.0 for even better nights under the stars. The sophisticated cover is lightweight and soft to the touch. The versatile, self-inflating mat has a high-quality WingLock valve, which allows the mat to be inflated three times faster thanks to the larger opening and inflation in just one direction. A compact pack sack is included in the scope of delivery.
| Product Name: | Therm-a-Rest BaseCamp Mattress Sleeping Pad - Large - Poseidon Blue |
| Manufacturer: | Therm-a-Rest |
| Item Code: | TAR766914 |
| activity: | Outdoor |
| gender: | unisex |
| dimensions (l/w/h): | 1960/640/50mm |
| packing size (l/w/h): | 660/230/230mm |
| Season: | All Season |
| thermal resistance (R-value): | 6.0 |
| Number of persons: | 1 |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Blue |
| weight: | 1530g |
| manufacturer item code: | 14031 |
| Sleeping pad version: | Sleeping pad, Self-inflating |
| GTINs: | 40818140314 |