Like the ProLite™ sleeping pad, this miniature seat is the ideal companion for quick trips with light packs and anywhere space really matters. It rolls up small enough to carry in your bag, and can also be carried inflated inside frameless daypacks to make your next adventure exciting yet comfortable. Features an integrated tension strap that keeps the seat rolled up compactly.
| Product Name: | Therm-a-Rest Lite Seat - Heat Wave |
| Manufacturer: | Therm-a-Rest |
| Item Code: | TAR766936 |
| activity: | Outdoor |
| gender: | unisex |
| dimensions (l/w/h): | 410/330/38mm |
| packing size (l/w/h): | 150/60/60mm |
| Season: | All Season |
| Number of persons: | 1 |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Red |
| weight: | 110g |
| manufacturer item code: | 13717 |
| Sleeping pad version: | Seating |
| GTINs: | 40818137178 |