Want to give it your all while staying perfectly hydrated? Then grab the
With every serving of
Your
Dissolve 1 stick (14.5 g) in 400–500 ml of water and shake or stir well (1 serving). Maximum 5 servings per day.
A varied, balanced diet and a healthy lifestyle are important. Store in a cool, dry place.
| Product Name: | Dextro Energy* Fast Hydration° - Carbohydrate Electrolyte Beverage Powder - 25x14.5g |
| Manufacturer: | Dextro Energy* |
| Item Code: | DEX767175 |
| Organic: | No |
| activity: | Nutrition |
| Food properties: | Carbohydrates, Vitamins / Minerals, Salts/Electrolytes, Magnesium |
| Mode of nutrition: | Vegan, Vegetarian, Lactose-free, Gluten-free, Nut free, Palm oil free, Soya free |
| taste: | Sweet |
| after/during/before: | Before, During, After |
| results in ready to use: | 12500ml |
| Food version: | Powder/Granules |
| Tonicity: | Hypotonic |
| content: | 362.5g |
| Model year: | 2026 |
| weight: | 362.5g |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 4046802313982, 4046802313999 |
| Manufacturer page: | http://www.dextro-energy.de |
| List of Ingredients: | Glucose (69%), acidifier (citric acid), potassium citrate, calcium salts of citric acid, sodium citrate, sodium chloride, magnesium salts of citric acid, natural flavors, vitamin C, sweetener (sucralose), beetroot juice powder, maltodextrin, niacin, zinc citrate, pantothenic acid, vitamin B12. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Nutritional Information: |
*nutrient reference values |
| List of Ingredients: | Glucose (69%), acidifier (citric acid), potassium citrate, calcium salts of citric acid, sodium citrate, sodium chloride, magnesium salts of citric acid, natural flavors, vitamin C, sweetener (sucralose), beetroot juice powder, maltodextrin, niacin, zinc citrate, pantothenic acid, vitamin B12. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Nutritional Information: |
*nutrient reference values |