The
Riding comfort is the top priority. To maximize it without compromising on weight or performance, Faserwerk has created something new: the first handlebar with a strategically placed viscoelastic damping layer between the carbon layers. The result: an ultra-light handlebar that reduces fatigue and delivers a completely new riding experience.
| Product Name: | Faserwerk Rockstock MTB Handlebar - 31.8 | Carbon | 800mm | 20mm Rise |
| Manufacturer: | Faserwerk |
| Item Code: | FAW767254 |
| activity: | Cycling |
| material: | Carbon |
| usage bikesport: | MTB |
| Handlebar Clamp Ø: | 31,7 / 31,8mm |
| Handlebar Design: | Riserbar |
| Handlebar Properties: | Backsweep, Upsweep |
| bar width: | 800mm |
| Backsweep: | 9° |
| rise: | 20mm |
| upsweep: | 6° |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| weight: | 189g |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Manufacturer page: | https://faserwerk-components.de/ |