With the wide-angle coverage of the SMITH Syncline sunglasses, you’ll keep the trail in view and always have fun. They offer a fit and feel similar to goggles. Thanks to natural colors and enhanced contrast, ChromaPop lens technology makes it easier for you to choose your line. An integrated cushion on the frame ensures seamless compatibility with your helmet. The built-in ventilation keeps your vision clear and sharp at any speed.
Vision
Fit & Compatibility
frame
Included in the scope of delivery:
| Product Name: | Smith Syncline Glasses - Matte Meteorite Crystal | ChromaPop Low Light Rose Blue Mirror |
| Manufacturer: | Smith |
| Item Code: | SMI767365 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| activity: | Cycling |
| gender: | unisex |
| dimensions (l/w/h): | 125/148/65mm |
| usage bikesport: | Road Bike, MTB |
| Eyewear Style: | Half frame, Mono lens glasses |
| lens properties: | constant tinge, changeable lenses, UV Protection |
| light transmission: | 51% |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Blue, Purple |
| weight: | 160g |
| manufacturer item code: | 2089004QI99G0 |
| Temple Length: | 125mm |
| Glass width: | 148mm |
| Lens height: | 65mm |
| GTINs: | 197737331931 |