Pick a sport. Choose an activity. The lightweight model Breeze keeps you safe. These technically advanced glasses are perfect for all types of sports and activities. Ultra-low weight combined with advanced eyewear specs gives you endless possibilities for everyday training. Customize your Breeze with a removable top bar, attachable head strap, interchangeable lenses, and adjustable temple tips and nose piece. Breeze gives you all the tools you need for the ride ahead.
Bliz Hydro Lens Technology
Hydro Lens Technology is made from high-impact-resistant Polycarbonate, delivering reliable optical quality, including 100% UV-protection and hydrophobic properties. It is engineered for clarity and performance, even in the most challenging conditions.
Bliz Fusion Lens Tech
Bliz Fusion Lens Tech is the standard lens. It delivers PERFECT CURVE, UV-PROTECTION,X.PC SHATTER PROOF, and when desired Multicoating or Polarized in one great lens.
| Product Name: | Bliz Breeze Glasses - Matte White - Smoke/Blue Mutlicolor |
| Manufacturer: | Bliz |
| Item Code: | BLI768197 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| activity: | Cycling, Run |
| gender: | unisex |
| material: | Composite |
| Eyewear Style: | Half frame, Mono lens glasses |
| lens properties: | constant tinge, mirrored, changeable lenses, UV Protection |
| For lighting conditons: | Category 3 - bright |
| lens material: | Polycarbonate |
| light transmission: | 11.22% |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | White |
| weight: | 34g |
| Glasses Width: | 137mm |
| Temple Length: | 134mm |
| Bridge Width: | 141mm |
| Lens height: | 59.6mm |
| GTINs: | 8056262750032 |
| Manufacturer page: | http://www.blizeyewear.com |